Anasayfa Bizden Haberler Artan haşlanmış yumurta nasıl saklanır?
Artan Haşlanmış Yumurta Nasıl Saklanır?

Artan haşlanmış yumurta nasıl saklanır?

Kahvaltı sofralarından eksik etmediğimiz yumurta, lezzetinin yanında çabuk bozulabilen bir gıda. Özellikle haşlanan yumurtalar hemen yenilmediğinde çabuk bozulabiliyor. Peki haşlanmış yumurtayı daha uzun nasıl saklarız, artan haşlanmış yumurtayı nerelerde kullanabiliriz gelin birlikte bakalım.

Yumurtalar buzdolabı olmadan nasıl soğutulur?

Haşlanmış yumurtanın bozulmadan saklanması zor bir durumdur, hele de buzdolabının olmadığı zamanlarda. Böyle bir durumda ne yapmamız gerekir? Öncelikle haşlanan yumurtayı buz dolu soğuk suya koyarak soğutun. Ürünü taze tutmak ve bakteri üremesini önlemek için bu suyu günde iki kez değiştirin. Tabii bu durumda yumurtayı koyduğunuz kabın mutfağın en soğuk yerinde olması gerekir. Böylece haşlanmış yumurtayı üç gün boyunca saklayabilirsiniz.

Alternatif yöntem

Haşlanmış yumurtayı bir kabın içerisine alarak üzerini ıslak havlular ile örtüp kapağını kapatın. Böylece yumurtalarınız taze ve soğuk kalır. Ama bu durumda havlunun devamlı nemli tutulması gerekir. Bunun için de düzenli olarak havlu değiştirilmelidir. Ancak yumurtanın bu tür yöntemlerde 3 günden daha çok saklanmaması gerekir.

Artan haşlanmış yumurta ile ne yapılır?

Artan haşlanmış yumurtalarınızı farklı lezzetler ile değerlendirebilirsiniz. İşte yumurta ile yapabileceğiniz alternatif lezzetler…

Yumurtalı Dalyan Köfte

Pastırmalı Yumurta Dolması

Karidesli Yumurta