Anasayfa Bizden Haberler Yumurtanın Bozulma Süresi Kaç Gündür?
Yumurtanın Bozulma Süresi Kaç Gündür?

Yumurta Buzdolabında Bozulmadan Kaç Gün Dayanabilir?

En önemli protein kaynaklarımızın başında gelen yumurta hem lezzeti hem de sağladığı besin değerleriyle çağımızda en çok tüketilen gıdalardan biri. Hem büyük metropollerde hem de kırsal yerleşimlerde kahvaltıların vazgeçilmezi olan yumurta, aynı zamanda yemeklere kattığı tattan ötürü pek çok yemek tarifinde de kendisine en iyi yardımcı oyuncu olarak yer buluyor. Ancak her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi yumurtanın raf ömrünün de bir sınırı var. Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’da 400’den fazla seçkin markette sizlerle buluşan Altaş Yumurta, yumurtanın saklanma süresini ve saklanma koşullarını sizler için derledi.

Yumurtanın Bozulma Süresi Kaç Gündür?

Hayvansal gıdalar arasında protein ihtiyacımızı karşılayan süt, et ve peynir gibi yumurta da doğru şekilde saklanmadığında veya uzun süre tüketilmediğinde gıda zehirlenmesine yol açabilir. Bu nedenden ötürü yumurta satın alırken çatlak veya kırık olmadığından emin olmak gerekir. Bunun yanı sıra yumurtaların son tüketim tarihinin geçip geçmediğini de kontrol emeliyiz. Peki satın aldığımız yumurtanın bayat veya bozuk olup olmadığını nasıl anlarız? Bu sorunun cevabını merak edenler buraya tıklayarak Altaş Yumurta’nın konu ile ilgili yazısına göz atabilirler. Yumurta insan sağlığının korunabilmesi için son derece etkili bir besin kaynağıdır ve tüketirken özen göstermemiz gerekir. Altaş Yumurta sağlıklı koşullarda yetişen tavuklardan günlük olarak ürettiği yumurtalarla marketlerde kendisine yer bulur.

Yumurtanın Bozulmadan Dayanma Süresi Kaç Gündür?

Taze yumurtaların buzdolabında bozulmadan ne kadar süre dayanabildiği konusunda uzmanların görüşü yaklaşık beş haftadır. Beş hafta süre ile buzdolabında yumurtanın saklanabildiği biliniyor. Ayrıca yumurtanın taze mi yoksa bayat mı olduğunu anlamanın basit bir yolu var. Bunun için tuz ve su ile bir deney yapabilir ve aldığınız yumurtaların taze olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Bir miktar suyun içerisinde tuz eritin ve yumurtayı suyun içine bırakın. Eğer yumurta suyun içine batıyorsa yumurtalarınız taze demektir.

Haşlanmış Yumurta Buzdolabında Kaç Gün Dayanır?

Haşlanmış yumurtanın kabuğunun tüketmeden hemen önce soyulması bakterilerin ortaya çıkmasını engeller. Ancak yine de haşlanmış yumurtanın buzdolabındaki ömrü yedi gün kadardır. Ancak gıda zehirlenmesi riskini ortadan kaldırmak için haşladığınız gün tüketmenizde fayda vardır. Haşlanmış yumurtaları muhafaza etmenin yolunu merak eden okurlarımız linke tıklayabilirler.

Hem lezzet hem de protein deposu Altaş Yumurta ile sofralarınızı şenlendirmek için yumurtalı yemek tariflerimize göz atabilirsiniz.