Anasayfa Bizden Haberler Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?
Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Bayat ve Bozuk Yumurta Nasıl Anlaşılır?

Anne sütünden sonra en sağlıklı besin olduğu belirtilen yumurta her evin vazgeçilmez besin kaynağı. Peki evlerimizden eksik etmediğimiz bu muhteşem besini alırken ne kadar taze olduğunu biliyor musunuz? Günümüzde hiç kimse pazarda, markette veya organik gıdalar satan dükkanlarda satılan yumurtaların tazeliğinden emin olamıyor.

Peki pazar veya marketten aldığımız, buzdolabından çıkartığımız yumurtaların taze olup olmadığını nasıl anlayacağız? Bunun için birkaç küçük test yapabiliriz. İşte yumurtaların taze mi bayat mı olduğunu anlayabileceğimiz 4 farklı yöntem!

1.SU TESTİ

Yumurta Su Testi

Derin bir kaba bolca su koyun. Yumurtaları bu kabın içerisine bırakın. Yumurtalar dibe çöküp yatay bir şekilde duruyorsa çok taze demektir.

Sivri uçları dibe değiyorsa bayatlamaya başlamıştır.

2. SES TESTİ

Yumurta Ses Testi

Baş ve işaret parmaklarınızla test ettiğiniz yumurtayı tutarak kulağınızın dibinde sallayın. Yumurtadan herhangi bir ses gelmiyorsa tazedir. Eğer cıvık cıvık su sesleri geliyorsa bayatlamaya başlamıştır.

3. KIRMA TESTİ

Yumurta Kırma Testi

Test etmek istediğiniz yumurtayı bir kaba kırın. Yumurtanın sarısı hemen dağılıyorsa o yumurta bayattır. Eğer akı hafif bir renge sahipse tazedir demektir. Taze yumurtaların sarısı parlaktır. Kırdığımız yumurtanın sarısının parlaklığı da taze olup olmadığını gösterir.

Bütün bunların yanında yumurtanın sarısı dağılmıyor ancak kolay hareket ediyorsa, akı da açık beyaz bir renge sahipse bayatlamaya başlamıştır.

4. KOKU TESTİ

Yumurtayı bir kaba kırarak koklayın. Yumurtanın beyazı ve sarısı düzgün olsa bile bozulmuş yumurta kötü kokar.

Organik yumurtalarda ise kümes kokusunu andıran bir koku duyabilirsiniz. Aldığnıız koku yumurtanın bozuk ya da bayat olduğunu göstermez. Bu durum, yumurtanın çok pişmesinden kaynaklanıyor olabilir.

YUMURTA ALIRKEN BUNLARA DİKKAT EDİN!

Bozuk yumurta tüketimi mide ve bağırsak problemlerine ve zehirlenmelere neden olabilir. Onun için yumurtanın tazeliğinden emin olunmalıdır. Bayat yumurta, bozuk yumurta demek değildir. Ancak bayat yumurta midesi hassas kişilerde sindirim problemlerine neden olabilir.

Yumurtayı pazar gibi açık olarak satılan yerlerden alıyorsanız, alışverişinizi sabah yapın.

Ambalajlı yumurta alırken üretim ve son kullanma tarihine bakmayı ihmal etmeyin. Son kullanma tarihi yakın yumurtaları almayın.

Marketten aldığınız yumurtaları eve gelir gelmez dışarıda bekletmeden buzdolabına yerleştirin.

Aldığınız yumurtaların saklama koşulları ambalaj üzerinde bulunur. Bunları mutlaka okuyun.