Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Başta Olmak Üzere Yorgunluğa İyi Gelen 10 Besin
Yumurta Başta Olmak Üzere Yorgunluğa İyi Gelen 10 Besin

Yumurta Başta Olmak Üzere Yorgunluğa İyi Gelen 10 Besin

Kış ayları süresince vücudumuz daha az hareket etmeye alışıyor. Dolayısıyla metabolizma hızımızda belirgin bir yavaşlama gerçekleşiyor. Bahar aylarının gelmesi, havaların ısınması ve doğanın yeniden canlanmasıyla birlikte bedenimiz ısı, ışık ve ne oranındaki değişikliklere adapte olmakta zorlanıyor. Halk arasında “Bahar Yorgunluğu” olarak adlandırdığımız bu durum, bedenimiz üzerinde yorgunluk, uykulu olma hali ve genel bir huzursuzluk haliyle kendini belli ediyor. Ancak bahar yorgunluğu ile başa çıkmanın basit yöntemleri mevcut.

Vücudumuzun bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etki yapan A,C ve E vitaminlerini zengin şekilde barındıran besinler tüketerek, gün içerisinde gerekli miktarda su içerek ve düzenli olarak egzersizler yaparak Bahar Yorgunluğu ile mücadele etmek mümkün.

Başını yumurtanın çektiği, baharda zinde hissetmemizi sağlayacak 10 besini sizler için derledik.

Bahar Yorgunluğu’na İyi Gelen Besinler

Yumurta

Diyet ve beslenme uzmanlarının dikkat çektiği üzere yumurta, içerdiği zengin protein, kolin, biotin ve A vitamini sayesinde bahar aylarının getirdiği yorgunlukla savaşabilmek için en etkili araç. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi bulunan yumurtanın içeriğindeki biotinden bedenimizin tam olarak faydalanabilmesi için doğru pişirmeye özen göstermek gerekiyor.

Özellikle çok pişmiş yumurta sevenler, yeşil halka oluşmamasına dikkat etmek durumundalar. Demir – Sülfür olarak bilinen bu halka yumurtanın içerdiği demirin vücudumuz tarafından kullanılmasını engelliyor.

Sağlığımız üzerinde sayısız olumlu etkisi bulunan yumurtayı en az günde bir adet olacak şekilde sofranızda bulundurmayı ihmal etmeyin. Altaş Yumurta olarak en sağlıklı ve hijyenik koşullarda ürettiğimiz yumurtalarla sofralarınıza lezzet, bedeninize sağlık katmaya devam ediyoruz.

Elma

Elma, bağırsak sağlığımızı destekleyen bununla birlikte antioksidan vitaminlerin başında gelen C vitaminini bol miktarda barındıran bir besin olarak, bahar aylarının beraberinde getirdiği yorgunluğun etkilerini azaltmakta. Günde en az bir adet elma yemek, meyve ihtiyacımızın da önemli bir bölümünü karşılıyor.

Çilek

Çilek bünyesinde barındırdığı antosiyanin sayesinde yüksek miktarda antioksidan özellik taşır. Bedenimizin bahar yorgunluğuyla başa çıkmasına katkı sağlayan çilek, günde 10 ila 12 adet yememiz gereken bir meyve. Bir porsiyon meyveden almamız gereken bütün değerleri karşılıyor.

Enginar

Saymakla bitiremeyeceğimiz kadar faydası bulunan enginarın içerisinde Potasyum, Magnezyum, A ve B3 vitamini gibi maddelerin yanı sıra “ciarin” isimli organların düzenli çalışmasını sağlayan bir madde de bulunuyor. Düşük kalorisi ile de özellikle kilo vermeye çalışan insanların sıklıkla tercih ettiği enginar, prebiyotik etkisi sayesinde bağırsak sağlığına ve bahar yorgunluğuna da iyi geliyor. Beslenme uzmanlarının hafta içerisinde iki veya üç porsiyon kadar enginar yememizi önerdiğini de unutmayalım.

Ispanak

Ispanak belki de sebzeler arasında antioksidan açısından en zenginlerden biri. Magnezyum, demir, potasyum gibi içerikleri sayesinde bedenimizin direncini arttıran Ispanak, bu özellikleri sayesinde bahar yorgunluğuna karşı da birebir etkili… Kalorisi düşük, lif bakımından zengin ve yüksek miktarda kuersetin bulundurması sayesinde hem bağırsaklara hem de stresle olan mücadelemize destek veriyor. Ayrıca ıspanaklı yumurta tarifine de göz atabilirsiniz.

Semizotu

Omega-3, potasyum ve magnezyum gibi besin değerleri açısından son derece zengin olan semizotu, vücut bağışıklığımızı güçlendiriyor. Kalorisi düşük, vitamin ve mineral bakımından zengin bir gıda olan semizotu, sıcak havalarda sofralarımızın vazgeçilmezlerinden biri. Özellikle yoğurt eşliğinde tüketildiğinde daha lezzetli, daha faydalı hale gelen semizotu da bahar yorgunluğuna karşı önemli yardımcılarımızdan biri.

Ceviz

Ceviz içerdiği E vitamini sayesinde vücut direncimiz ve bağışıklığımız için olmazsa olmaz derecede önemli bir besin. Yağ asit örüntüsü sayesinde günlük besinlerimiz arasında vazgeçilmez bir yeri olan ceviz, bahar yorgunluğunun yarattığı stresle başa çıkabilmemizi sağlıyor. Ceviz, antioksidan, polifenolik bileşenler ve kabuklarında taşıdığı lifler sayesinde bahar aylarını enerjik ve zinde geçirmek isteyenlerin günde en az iki tane tüketmesi tavsiye edilen bir besin.

Kivi

En lezzetli tropik meyvelerden biri olan kivi bol miktarda C vitamini barındırır. Bu özelliği bağışıklık üzerinde olumlu etkiye sahiptir. Klinik deneylerin sonucunda kivi meyvesinin moral durumumuzu iyileştirdiği ve kendimizi enerjik hissetmemize fayda sağladığı tespit edildi. Eğer kahvaltı öğününde yumurta ile birlikte tüketilirse bahar yorgunluğuna karşı güne enerjik şekilde başlamamızı sağlayacağı düşünülüyor.

Erik

Erik de daha önceki maddelerde bahsettiğimiz diğer besinler gibi C vitamini açısından zengindir. Vücutta demir emilimini arttırıcı etki gösterir ve antioksidan özellikleriyle bağışıklığımızı güçlendirir. Yorgunluk karşısında bedenimizin direnç göstermesini sağlar.

Roka

Bazı insanların tadını çok beğendiği ama bazılarının da hiç beğenmediği bir yeşillik olan roka, içerisinde glukzinolat ve klorofil barındırır. Bu sayede güçlü bir antioksidana dönüşen roka, hem yorgunluktan kaynaklı stresle mücadelemize katkı sağlar hem de enerjik ve zinde bir gün geçirmemize yardımcı olur.

Altaş Yumurta ile yapılacak sağlık ve lezzet dolu enfes yumurtalı tarifler için altasyumurta.com/yemek-tarifleri adresini ziyaret edebilirsiniz.