Anasayfa Bizden Haberler Yumurtayı Kartonundan Çıkarmalı mıyım?
Yumurtayı Kartonundan Çıkarmalı mıyım?

Yumurtayı Kartonundan Çıkarmalı mıyım?

İçerdiği protein ile anne sütünden sonra en sağlıklı besin kaynağı olan yumurta, özellikle koronavirüs salgınının olduğu bugünlerde bağışıklık sistemini güçlendirici yapısıyla ön plana çıkıyor. Uzmanlar, bugünlerde günde en az 2 yumurta tüketmenin sağlık açısından önemli olduğunu vurguluyor. Peki, marketten karton ile aldığımız yumurtaları evde nasıl koruyacağız? Çoğu kişi yumurtaları kartonundan çıkararak buzdolabına yerleştiriyor. Peki bu yapılan iş doğru mu, karton sadece yumurtanın kırılmaması için mi var? İşte kartonun faydaları:

Karton yumurtaları korur ama kartonun bizim bilmediğimiz başka faydaları daha var. Örnek olarak yiyeceklerin kokuları buzdolabının içine sinebiliyor. Eğer yumurtaları buzdolabına kartonsuz koyarsak yiyeceklerin kokuları yumurtaya gözeneklerden geçer. Bunun yanında yumurta kabuklarında çeşitli bakteriler mevcuttur. Eğer yumurtaları kartonundan çıkarırsak bu bakterilerin temas ettiği yiyeceklere geçme ihtimali vardır. Bu sağlıksız bir durum oluşturabilir. Ancak yumurta piştiğinde kabuğundaki ve kendisindeki bakteri riski ortadan kalkar.

Bütün bu sağlığa yönelik faydalarının yanında kutuların üzerinde son kullanma tarihleri de vardı. Böylece yumurtanın ne zaman alındığı ve son kullanma tarihini de karton vesilesiyle unutmamış oluruz.

YUMURTANIN TAZE Mİ BAYAT MI OLDUĞUNU NASIL ANLARSINIZ?

Peki aldığımız yumurtanın bayat mı taze mi olduğunu nasıl anlarız? Bunun için büyükçe ve su dolu bir bardağa yumurtayı koyarız. Eğer yumurta suya batıp yatay duruyorsa taze, yarı yatay duruyorsa 8-10 günlük, suyun yüzeyine çıkıyorsa bayat demektir.

Bunun yanında yumurtayı kırdığımızda da taze mi veya bayat mı olduğunu anlarız. Taze yumurta kırıldığı zaman sarısı dağılmaz ve bombeli bir şekilde kalır. Taze yumurtanın rengi parlak sarıdır ve akı sarısından kolay ayrılmaz. Bayat yumurta kırıldığı zaman ise sarısı yassılaşır veya dağılır, akının akışkanlığı ise azalmıştır, su gibidir.