Anasayfa Bizden Haberler Yumurtayı Kaç Dakika Haşlarsak Hangi Kıvamda Olur?
Yumurtayı Kaç Dakika Haşlarsak Hangi Kıvamda Olur?

Yumurtayı Kaç Dakika Haşlarsak Hangi Kıvamda Olur?

Kahvaltı sofralarının vazgeçilmezi olan yumurtanın kıvamını tutturmak çoğu zaman zor oluyor. Öyle ki kayısı istediğimizde çok pişmiş, çok pişmiş istediğimizde ise kayısı kıvamında yumurta ile karşılaşınca hayal kırıklığına uğruyoruz. Protein deposu, tok tutucu ve besleyici olan yumurtanın cvık, kayısı, katı ve rafadan olmak üzere çok sayıda haşlanarak pişirme yöntemi mevcut. Ayrı ayrı dikkat ve zaman gerektiren bu pişirme yöntemleri ve süreleri neler, gelin birlikte bakalım…

Yumurta Haşlama Şekilleri

Yumurtayı istediğiniz kıvamda yemek için haşlama süresine dikkat etmelisiniz. İşte yumurtayı kaç dakika haşlarsanız kıvamı nasıl olur sorusunun cevabı.

1. Cıvık Yumurta (2 dakika)

Cıvık Yumurta (2 dakika)

Pek çok kişi ekmek bandıra bandıra yemek için yumurtayı cıvık kıvamda pişiriyor. Bu yöntemde yumurtanın beyazı yumuşakken sarısı da akışkan oluyor. Yumurtayı cıvık kıvamda pişirebilmek için haşlamaya koyduğunuz yumurtayı su fıkırdamaya başladıktan sonra 2 dakika daha pişirin ve yumurtayı sudan çıkarın. Yumurtanızın cıvık olduğunu göreceksiniz.

2. Rafadan Yumurta (3 dakika)

Rafadan Yumurta (3 dakika)

Beyazı tam pişmiş, sarısı ise akışkan olan pişirme şekline rafadan denilir. 3 dakikalık pişirme süresine ihtiyaç duyulan bu yöntemde cezveye su ve yumurtayı koyun. Su kaynadıktan sonra 3 dakika daha pişirin ve sudan çıkarıp yumurtayı soğuk suya tutun. Çıkardığınızda yumurtanın rafadan olduğunu göreceksiniz.

3. Kayısı Yumurta (4-4,5 dakika)

Kayısı Yumurta (4-4,5 dakika)

Kayısı kıvamında yumurta tutturulması en zor ve bir o kadar da lezzetlidir. Beyazı iyice pişmiş, sarısı ise akmayacak bir kıvamdadır. Kayısı kıvamında yumurta elde etmek için cezvenin içerisine sui le yumurtayı koyun. Su ilk kaynadıktan sonra 4 ile 4,5 dakika daha kaynar suda haşlayıp çıkarın. Yumurtayı soyduğunuzda kayısı kıvamında yumurta lezzetiyle karşı karşıya kalacaksınız.

4. Katı Yumurta (5-6 dakika)

Katı Yumurta (5-6 dakika)

Damak tadına göre bazılarımız yumurtayı cıvık severken, kimimiz de çok pişmiş haline bayılıyoruz. Peki katı yumurta nasıl pişirilir? Öncelikle katı yumurta için 5-6 dakikalık bir süreye ihtiyaç var. Bu yöntemde yumurtanın hem beyazı hem de sarısı katı ve iyice pişmiş haldedir. Katı yumurta istiyorsanız yumurta koyduğunuz cezveyi kaynamaya bırakın. Su ilk kaynadıktan sonra 5-6 dakika kaynar suda pişirin. Yumurtayı çıkardıktan sonra soğuk suyun altına tuttuktan sonra soyup afiyetle yiyebilirsiniz.

5. Çok Katı Yumurta (7- 12 dakika)

Çok Katı Yumurta (7- 12 dakika)

Peki gıda değerini kaybetmeden çok daha kıta yumurta tüketmeyi seviyorsak nasıl yapmalıyız? Bunun için cezveye yumurta ve suyu koyduktan sonra kaynatmaya bırakıyoruz. Su ilk kaynadığı andan sonra 7 veya isteğinize göre 12 dakika daha pişirdikten sonra çıkarıp soğuk suyun altına tutuyoruz. Çıkardığınızda daha da katı yumurta elde etmiş olacaksınız.