Anasayfa Bizden Haberler Haşlanmış Yumurtanın Kırılmaması ve Yumurtanın Kolay Soyulması için Ne Yapılmalı!
Haşlanmış Yumurtanın Kırılmaması ve Yumurtanın Kolay Soyulması için Ne Yapılmalı!

Haşlanmış Yumurtanın Kırılmaması ve Yumurtanın Kolay Soyulması için Ne Yapılmalı!

En faydalı besin kaynaklarından biri yumurta. Hatta güne yumurta tüketerek başlamanın faydalarını saya saya bitiremeyen uzmanlar, yumurta tüketiminin çocuklarda alışkanlık haline getirilmesinin üzerinde duruyor. Ancak yumurta haşlanırken kabuğunun çatlaması ve beyazının pişerek dışarıya çıkması nedeniyle çocuklar çoğu zaman yumurtadan iğreniyor. Peki hiç düşündünüz mü haşlanmış yumurta neden çatlar veya haşlanmış yumurta neden zor soyulur diye… Altaş Yumurta olarak bugün, bu sorunun önüne nasıl geçilebileceğini açıklayacağız. İşte haşlanacak yumurtaların çatlamaması için yapılacaklar ve haşlanmış yumurtayı kolay soymak için yapılacaklar konusundaki ipuçları…

Yumurta Suyuna Karbonat Koyun

Yumurta haşlamadan once suyuna bir çay kaşığı karbonat konulması kabukların kolay soyulmasını sağlar. Suya sirke eklerseniz de yanı sunucu alırsınız. Sirke, kabuktaki kalsiyumu söker ve kabuğun soyulmasını kolaylaştırır.

Yumurtaların Çatlamaması İçin

Yumurta haşlarken en sevmediğimiz şeylerden biri yumurtaların çatlaması. Bu durum, yumurtaların bulunduğu havadaki kabarcıktan kaynaklanır. Haşlanırken bazı yumurtalar küçülürken bazıları ise büyür. Havanın ısıdan genişlemesi nedeniyle de yumurtalar çatlar. Bu çatlakları önlemek için ise pişirmeden 1-2 saat once yumurtaları buzdolabından çıkararak oda sıcaklığında bekletmeniz gerekir.

Yumurtayı Kolay Soymak İçin Buzlu Su

Yumurtayı haşladıktan sonra en sevmediğimiz durumlardan biri kolay soyamamaktır. Bu durumun önüne geçmek için haşlanan yumurtayı buzlu suya atmanız yeterli. Yumurtayı bir süre buzlu suda bekletip çıkardığında dala kolay soyulduğunu göreceksiniz.