Anasayfa Bizden Haberler Yumurtanın faydaları nelerdir?
Yumurtayı Kartonundan Çıkarmalı mıyım?

Yumurtanın faydaları nelerdir? Yumurtanın besin değerleri ve vücuda yararları…

Anne sütünün ardından en yararlı besin olduğu belirtilen yumurtanın hem beyazı hem de sarısı şifa kaynağı. A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminleri içeren yumurta, kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat da içerir. Peki mucize besin olarak adlandırılan yumurtanın diğer faydaları neler, gelin birlikte bakalım…

Protein kaynağı olarak bilinen kahvaltıların vazgeçilmezi yumurta, besleyici özelliği nedeniyle vazgeçilmeyecek bir lezzet. Sağlıklı bir besin olan yumurta, ucuz ve hızlı tüketilebilir olması açısından da her kesimin ulaşabileceği bir besin. Yıllarca kolestrolü artırdığı gerekçesiyle risk grubundaki insanların tüketmemesi çağrısı yapılırken, yumurtanın kan kolesterolü üzerindeki etkisinin yediğimiz doymuş yağ miktarından çok daha az olduğu ortaya çıktı.

YUMURTADA YER ALAN BESİNLER VE ÖZELLİKLERİ

İçerdiği protein miktarı ile ön plana çıkan yumurta, aynı zamanda birçok vitamin ve mineral kaynağı. İşte yumurtanın faydaları:

Protein: Organ, cilt, kas, saç ve vücuttaki diğer dokuları oluşturmak ve onarmak için temeldir. Bunun yanında enzim, hormon ve antikor üretmek için gereklidir.

Demir: Kansızlığı önler ve hücrelere oksijen taşır. Yumurtadaki demiri vücut kolayca emer.

A vitamini: İçeriğindeki A vitamini sağlıklı cilt ve göz dokusunun korunmasına yardım eder, gece görüşü için faydalıdır.

D vitamini: Yumurta, içeriğindeki D vitamini ile kemikleri ve dişleri güçlendirir; belirli kanserlere ve oto-bağışıklık hastalıklarına karşı korunma sistemini güçlenmesini sağlar.

E vitamini: Sağlığın korunması ve hastalıkların önlenmesinde en önemli antioksidan olan E vitamini yumurtada bol oranda vardır.

B12 vitamini: İçeriğindeki B12 vitamini ile unutkanlığı önler, kalp hastalıklarına bariyer olur.

Folat: Yumurta, hücrelerin yenilenmesine ve korunmasına, aneminin önlenmesine yardımcı olur. Hamilelikten önce ve hamileliğin ilk üç ayında tüketilmesi halinde doğum kusurlarına karşı korunmada etkilidir.

Selenyum: Dokuların tedavisinde, vücut dokularının parçalanmasını önlemeye yardımcı olmak ve antioksidan görevi görmek için E Vitamini ile birlikte çalışır.

Lutein ve Zeaksantin: Yumurtanın göz sağlığına da faydası vardır. Yumurta, iyi görüşü korur; katarakt ve maküler dejenerasyon gibi yaşa bağlı göz hastalığı risklerini de azaltır.

Kolin: Beyin sağlığı için de önemli bir besin olan yumurtanın, beyin gelişimi ve işlevinde güçlü bir yeri vardır.

YUMURTANIN FAYDALARI

Beyin sağlığı:

İçeriğindeki kolin özellikle beyin zarlarını güçlendirerek ve yapılarını korur, beyin hücrelerini sağlıklı tutar. Kolin sayesinde beyin daha uzun süre keskin ve sağlıklı kalır.

Göz sağlığı:

Yumurta, gözleri sağlıklı tutmak ve görüşü keskinleştirmek için harikadır. İçeriğindeki iki anti oksidan olan lutein ve zeaksantin ile katarakt ve maküler dejenerasyon gibi ciddi göz sorunlarının önlenmesine yardımcı olur. Ayrıca, günlük A Vitamini miktarının da yüzde 6’sını içeriğinde bulundurur.

İyi kolesterolü yükseltir

Yumurta, iyi kolesterol olarak da bilinen Yüksek Yoğunluklu Lipoprotein’i (HDL) artırmanızı sağlar. Sadece bir yumurta, tavsiye edilen günlük 300 mg alımın yarısından fazlası olan 212 mg içerir. Günlük yumurta tüketimi, yüksek HDL seviyeleri, kalp hastalığın felç ve diğer sağlık sorunları riskini büyük oranda azaltır. Altı hafta boyunca günde iki yumurta tüketmenin, HDL seviyesini yüzde 10 oranında arttırmadığını göstermiştir.

Güçlü kaslar

Muhteşem bir protein kaynağı olan yumurta, vücudun her tür dokuyu oluşturmasına ve gücünü korumasına yardımcı olur. Protein, dokulara faydasının yanında kas kütlesi ve kemik sağlığını için de vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

Kemikler için D vitamini

D vitamini kaynağı olan yumurta, bir yandan orteoporoz ve raşitizliği önlerken, diğer yandan kemiklerin korunmasına da yardımcı olur.

Cildi güneşin zararlı ışınlarından korur

Yumurta, cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan karotenoidlere de sahiptir. Yapılan çalışmalarda, yumurtalardaki besinlerin zararlı ışınların cilt hücrelerinize zarar vermesini önlemede yardımcı olduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum, yumurtanın cilt kanserinin önlemede etkili olduğunu da ortaya koymaktadır.