Anasayfa Bizden Haberler Yumurtaları Kolisinden Çıkarmak Tehlikeli Mi?
Yumurtaları Kolisinden Çıkarmak Tehlikeli Mi?

Yumurtaları Kolisinden Çıkarmak Tehlikeli Mi?

Gündelik hayatımızda en çok tükettiğimiz ve protein ihtiyacımızın büyük kısmını karşılayan besinlerin başında yumurta geliyor.

Yumurta aldığımızda ilk iş karton koliyi atmak ve yumurtaları buzdolabındaki bölmeye yerleştirmek oluyor. Peki bu yaptığımız ne kadar doğru? Yumurtaların içinde satıldığı karton kolinin tek amacı yumurtaların kırılmasını önlemek mi? Yoksa hiç farkında olmadığımız daha önemli bir işlevi mi var? Altaş Yumurta olarak bugün sizlerle bu soruların cevaplarını arıyoruz.

Karton koliler yumurtaların kırılmasını önlediği gibi aynı zamanda hayati bir işleve daha sahip. Buzdolabı içerisinde yer alan diğer besinlerin yaydığı kokunun, yumurta kabuğundaki gözeneklerden geçmesini önlüyor.

Bununla birlikte doğal bir organizma olan yumurta, kabuğunda birçok bakteri de bulundurur. Yumurtalar, kolilerinden çıkarıldığı taktirde buzdolabı içerisinde temas ettiği diğer besinlere söz konusu bakterilerin tutunmasına yol açabilir.

Fakat yumurta pişirildiği andan itibaren bakteri tehlikesi yok olur. Karton kolilerin bir diğer önemi ise üzerinde en son tüketilmesi gereken tarihin yazılı olmasıdır. Yumurtaları satın aldığınız zamanı ve tüketmeniz gereken zaman dilimini hesaplamanıza yardımcı olur.

Yumurtanın Taze Olup Olmadığını Nasıl Anlarız?

Yeterince büyük ve içi su ile doldurulmuş bir bardağa konulan yumurta suya batıyor ve yatay vaziyette duruyorsa, bu onun taze olduğu anlamına gelir. Fakat yarım yatay bir halde ise sekiz ila on günlük olduğunu anlarız. Ancak yumurta, su dolu bir bardağın içerisinde, suyun yüzeyinde yer alıyorsa bu yumurtanın bayat olduğunun ispatıdır.

Yumurtanın taze olup olmadığını anlamanın bir diğer yolu ise en basit şekliyle onu kırmaktır. Taze yumurtaların kırıldığı an, sarısının dağılmadığını ve oval kubbe şeklinde kaldığını, parlak bir sarı tonunda olduğunu ve yumurta akının sarısından kolay kolay ayrılmadığını görürüz. Eğer yumurta bayat ise, kırıldığı andan itibaren yassı bir vaziyet alır yahut da dağılır. Akının akışkanlığının azalması ve kıvamının suya benzemesi de bir başka bayatlık göstergesidir.

Yumurtanın Faydaları

Vücudun bağışıklık sistemi üzerinde güçlendirici etkisi bulunan yumurta, kas ve kemiklerin de güçlenip gelişmesinde belirleyici bir rol oynar.

Yüksek miktarda ve kaliteli protein sağlayan bir besin olduğu için vücuttaki kas kütlelerine fayda sağlar.

İçerisinde barındırdığı çok sayıda vitamin ve amino asit sayesinde tüm vücudun beslenmesinde önemli paya sahiptir.

Bunların yanı sıra göz sağlığında önemli etkileri mevcuttur. Görme bozukluklarına fayda ettiği klinik deneyler sonucunda ispatlanmıştır. İyi huylu kolesterol açısından zengindir ve kalp işleyişini korur.

Zihin sağlığı açısından da önem arz eden yumurta hafızanın güçlenmesi ve beyin sağlığı gibi hassas konularda da insan bedeninin en yakın dostu durumundadır. Vücuttaki demir miktarının da artmasına neden olur.

Altaş Yumurta

Öğünlerinizin ve Türk mutfağının vazgeçilmez bir unsuru olan yumurtaları en sağlıklı ve lezzetli şekilde tüketebilmeniz için kolları sıvayan Altaş Yumurta sizlerin hizmetinde. Bakteri geçirmeyen kolilerimiz, taze ve günlük olarak ürettiğimiz yumurtalarımızla bedeninize sağlık, sofralarınıza lezzet getiriyoruz.

Altaş Yumurta, yumurta ile ilgili bilinmesi gerekenler, yumurta ile yapılabilecek en güzel yemekler ile ilgili bilgi almak için altasyumurta.com/bizden-haberler sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.