Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Saç Dökülmesini De Önlüyor
Yumurta Saç Dökülmesini De Önlüyor

Yumurta Saç Dökülmesini De Önlüyor

Saç dökülmesi pek çok insanın en büyük şikâyetleri arasında. Saçların dökülmesini engelleyen ve hatta sağlıklı biçimde uzamasını teşvik eden besinler var. Ve yumurta da bunlardan biri. Esasında saç, insan bedeninde en hızlı büyüyen dokulardan biri ancak yiyip içtiklerimiz de saçımızın uzaması üzerinde belirleyici etkiye sahip. Sağlıklı ve lezzetli yumurtanın adresi Altaş Yumurta, sizler için saç uzamasını teşvik eden ve dökülmesine engel olan besinleri derledi.

Saçlarımızın sağlıklı şekilde uzayabilmesi için A, E, B5, B12, B6 ve C vitaminlerine sahip olmak, demir, protein, çinko, kükürt, germanyum gibi değerleri yeterli miktarda almak gerekir. Peki bu vitamin ve mineralleri hangi besinlerden alırız?

1-Yumurta

Saç dokusunun birincil bileşeni proteindir ve yumurta benzeri protein bazlı yiyecekler saç dökülmesinin önüne geçilmesine yardımcı olur. Üstelik yumurta sadece protein değil biyotin ve B vitaminlerini de içerdiği için saç güçlendirici etkisi son derece yüksektir. Yumurtanın hem sarısını hem de beyazını yemek, edineceğiniz faydayı da maksimuma çıkaracaktır.

2-Somon Balığı

Somon balığı yağlı balık türleri arasındadır ve hem cilde, hem damarlara hem de saç dokusuna fayda sağlayacak unsurlar barındırır. Omega 3 yağ asitleri, B12 ve B vitaminleri açısından zengin olan Somon balığı saçlardaki kuruluğu ve dökülmeyi önleyebilir. Haftada iki defa somon tüketerek sağlıklı saçlara sahip olabilirsiniz.

3- Tatlı Patates

Tatlı patates beta-karoten maddesine sahiptir ve bu madde vücudumuz tarafından A vitaminine dönüştürülür. Kafa derisinde sağlıklı hücre ve dokuların büyümesine yol açan Tatlı Patates saçlarımızın büyümesine yardım eder.

4-Sığır Eti

Vücudumuzun kaliteli saç dokusu üretebilmek için proteine ihtiyaç duyar. Yağsız sığır eti tüketerek hem B vitamini hem de demir ve çinko ihtiyacımızı karşılar.

5- Fasulyeler

Barbunya, siyah fasulye, nohut ve soya fasulyesi, taze ve kuru fasulye fark etmeksizin lif, B vitamini, C vitamini, ve çinko bakımından harika kaynaklardır. Saçlarımızın uzaması için gerekli pek çok minerali barındıran bu gıdalar da saç dökülmesinden şikâyetçi insanlar için önerilir.

6- Ay Çekirdeği

Her ne kadar saç dökülmesini önleyecek biotin, potasyum, bakır, demir, magnezyum ve kalsiyum gibi pek çok değeri barındırsa da kalorisi yüksek ve fazla yağ içerdiği için aşırı tüketmekten sakınmalısınız.

7- Kuruyemiş

Kuruyemişler donuk saçlarla mücadelenin en iyi araçlarından biri. Düzenli olarak kuruyemiş tüketmek uzun yıllar boyunca saçlarınızın sağlıklı kalmasına yardımcı olur. Yer Fıstığı, kaju, badem, ceviz gibi kuruyemişler vitamin ve mineraller dışında sağlıklı yağlar ve fitokimyasallar açısından da son derece zengindir.

Siz de Altaş Yumurta ile beslenme tavsiyeleri için blog sayfamızı takip etmeye devam edin.