Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Pişirirken 5 Püf Nokta
Yumurta Pişirirken 5 Püf Nokta

Yumurta Pişirirken 5 Püf Nokta

Altaş Yumurta, besin değeri yüksek ve kaliteli günlük yumurtalarıyla vücudunuzun protein ihtiyacını karşılarken, yumurtaya dair bilinmesi gereken püf noktalarını da sizinle paylaşmaya devam ediyor. Yumurtanın güçlü bir protein deposu olduğunu bilmeyen yoktur. Ancak ölçülü miktarda ve sağlıklı biçimde tüketilmesi gerekir. Peki yumurta pişirirken nelere dikkat etmemiz gerekir? İşte Adana yumurta üreticileri arasında zirvede yer alan Altaş Yumurta’dan yumurta pişirmenin incelikleri...

  • Birden çok yumurta yemek istediğinizde veya içerisinde birden çok yumurta yer alacak başka bir yemek yaptığınızda, yumurtaların birkaçının sarısını çıkartın. Bu sayede yumurtanın faydalarını özümserken aşırıya kaçma tehlikesinden de korunmuş olursunuz.

  • Bir diğer püf noktası ise yumurtayı yağda pişirmekten sakınmak. Yumurta pişirirken kullandığımız yağ miktarını azaltmak ya da yağı tamamen ortadan kaldırıp haşlayarak pişirmek daha sağlıklı olacaktır. Özellikle poşe yumurta gibi çok sayıda enfes tarif, haşlanmış yumurtanın cazibesini arttırmaktadır.

  • Bunların haricinde ekstra sebze kullanabilirsiniz. Kimi meyve ve sebzelerin pişirilmesi durumunda besin değerlerinin arttığı bilinen bir gerçektir. Pişirmeseniz dahi, sebzeler C ve K vitaminleri, folik asit ve potasyum bakımından son derece zengindir. Bu nedenle kahvaltıda omletinizin içine brokoli, mantar, soğan, biber ve sarımsak ekleyerek omlete hem lezzet hem de sağlık katabilirsiniz.

  • Tüm bunları yaparken aşırı tuz kullanımından kaçınmayı da unutmayın. Tuz her ne kadar insan bedeni için gerekli bir madde olsa da insanlar kullanmakta aşırıya kaçma eğiliminde olduğu için faydasından çok zararını görmektedirler. Aşırı tuz kullanımı kalp hastalıklarına ve yüksek tansiyona davetiye çıkardığı için mümkün olduğunca kaçınmak gerekir. Az tuzlu yumurtanın tadını sevmiyorsanız kimyon, karabiber, zerdeçal veya pul biber gibi baharatlarla omletinizi tatlandırabilirsiniz. Fesleğen, maydanoz ve defneyaprağı da yumurtaya lezzet katacaktır.

  • Et ürünlerini (salam, sucuk, sosis vb.), peynirleri ve sütü yumurta tabağınızdan uzak tutmaya ya da hiç değilse azaltmaya özen gösterin.

E ve D Vitamini Bakımından Zengin

E vitaminin damar yollarına, yaşlanma kaynaklı beyin hücresi kaybına ve bağışıklık sistemine karşı sahip olduğu koruyucu etki hepimizin malumu. Özellikle karışık ve çiğ sebze eşliğinde tüketilen yumurta, vücutta E vitamini emilimini hızlandırıyor. Yine kemik sağlığı için olumlu etkileri bulunan D vitamini de yumurta içerisinde kendisine fazlasıyla yer buluyor.

Düşük Kalorisi

Sadece 78 kalori barındıran bir yiyecek olup da aynı zamanda bu kadar yüksek besin değerine ve lezzete sahip çok az gıda olsa gerek.

Protein Deposu

Bilindiği üzere kilo verme süreçlerinde protein içerikli besinler çabuk doyurması ve uzun süreler boyunca tok tutması gibi özellikler bakımından sıklıkla tercih edilir. Bir adet Altaş Yumurta içerisinde ise 6 gram miktarında protein bulunur.

İyileştirici Özelliği

Yumurtanın sarısı antioksidanlar içeren ve iltihap önleyici besinler arasında gösterilen karotenoid bakımından zengindir. İnsan bedeni içerisinde hastalıklara neden olma ihtimali bulunan serbest radikallerle savaşan bu moleküller, yumurtanın iyileştirici etkisini bize gösteriyor. Karotenoid’in bir diğer faydası ise görme duyumuzla ilgili. Görme kayıplarını, katarakt gelişimini önlüyor.

Adana yumurta firmaları arasında zirvede yer alan Altaş Yumurta’dan beslenme tavsiyeleri almaya devam etmek için bizi takip etmeyi sürdürün.