Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Kabuğunun Faydaları
Yumurta Kabuğunun Faydaları

Yumurta Kabuklarını Çöpe Atmayın! İşte Yumurta Kabuğunun Faydaları…

Pek çok insan yumurtayı kırdıktan sonra kabuğunu çöpe atar fakat yumurtanın kabuğunun da kendisi gibi yüksek besin değeri olduğunu biliyor musunuz? Yumurtanın kabuğunu çöpe atmak yerine çok sayıda alanda ondan faydalanabilirsiniz. Şişe temizliğinden çamaşırlarınızı beyazlatmaya, cilt bakımınızdan bitki bakımına kadar yumurta kabuklarından fayda sağlayabilirsiniz. Sofraların vazgeçilmezi Altaş Yumurta’dan yumurta kabuğunu değerlendirmek için fikirler…

Yumurta kabuğu, içerisinde başta kalsiyum olmak üzere çok sayıda mineral barındırmaktadır. Bu nedenle çöpe atmak yerine onu farklı şekillerde değerlendirmemiz gerekir. Ancak sirkeli suyun içerisinde kaynatıp fırınlayarak kabukta bulunan bakterilerden kurtulmamız gerekir.

Yumurta Kabuğu Bitkilerinizi Besler ve Onları Haşerelerden Korur

Evinizde bitki besliyorsanız onları beslemek ve haşerelerden korumak için yumurta kabuklarından faydalanabilirsiniz. Bir bardak sıcak su içerisine yumurta kabuklarını koyarak beş ila on dakika süresince bekletin ve bu su ile çiçeklerinizi sulamayı deneyin. Haşerelerden bitkilerinizi korumak için de yumurta kabuklarını küçük parçalara bölerek bitkinizin toprağına serpiştirebilirsiniz.

Kıyafetlerinizi Beyazlatın

Beyaz çamaşırlar zaman içerisinde yıpranır, sararır ve saf beyazlığını kaybeder. Bununla mücadele etmek için yumurta kabuklarını bir tülbent veya keten bir bezin içerisine koyarak ağzını bağlayın. Kıyafetleri yıkarken bu tülbendi de çamaşırların arasına koyun ve çamaşırlarınızın nasıl beyazladığını, lekelerinden arındığını görün.

Cildinizi Güzelleştirin

Evde kendi cilt bakım maskenizi yapmak istiyorsanız yumurta kabuklu maskeyi deneyebilirsiniz.

Yumurta kabuğunun içerisinde bulunan kalsiyum cildinizi temizlemek ve cilt bakımı yapmak için ideal bir yöntemdir.

Yumurta kabuklarını yıkayıp fırınlayarak bakterilerinden arındırdıktan sonra rondodan geçirip toz haline getirin. Ardından bu tozu zeytinyağı, yumurta akı ve bal ile karıştırın. Cildinize sürerek 10 dakika süresince bekleyin. Ilık su ile yüzünüzü yıkayıp maskeyi temizleyin ve sonrasında cildinizin temizlendiğini, yumuşacık olduğunu göreceksiniz.

Kahvenizi Yumuşatın

Filtre kahvenizi yumuşak içimli seviyorsanız eğer kahvenizi demlemeden hemen önce içerisinde küçük parçalara böldüğünüz yumurta kabuklarını atmayı deneyin. Kahveniz demlendikten sonra telve ile birlikte kabukları da süzün. Şimdiden afiyet olsun.

Şişelerinizi Temizleyin

Uzun ve derin şişeleri temizlemek hiç de kolay değildir ancak yumurta kabukları sizi bu sorundan kurtarabilir.

Kirlenmiş şişe ve kavanozlarınızın içerisine ezdiğiniz yumurta kabuklarını ılık su ile ekleyerek çalkalamayı deneyin. Sonrasında temiz su ile durulayın. Kavanozlarınızdaki ve şişelerinizdeki bütün kirlerin, lekelerin geçtiğini göreceksiniz.