Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Kabuğu Soymanın Püf Noktaları

Yumurta Kabuğu Soymanın Püf Noktaları

Yumurtayı haşladınız ancak yumurta kabuğunu soymakta zorlanıyorsunuz. Yumurtanın kabuğu parça parça çıkıyor, üzerinde kalıyor. Aslında çok can sıkıcı bir durum olsa da, bunların sebebi yumurtalarınızın çok taze olmasıdır.

Taze yumurtalarda hava boşluğu küçüktür, zar kısmı ise henüz çok incedir. Bu sebeplerle yumurta kabuğundan zor ayrılır. Tabii ki doğru tekniklerle taze yumurtayı soyma sıkıntıları aşılabilir.

Adım adım yumurta soymanın püf noktaları

  • Yumurtayı haşlamadan önce iyice yıkayıp, yuvarlak olan ucundan küçük bir delik açın. Haşlandıktan sonra ise yumurtayı dik olarak tutup bu deliğin içine kuvvetle üfleyin. Kolayca soyulduğunu göreceksiniz.
  • Yumurtalarınızı kaynar sudan çıkardıktan sonra bir süre soğuk suda bekletin. Soğuk su yumurtaya hem şok etkisi yapar hem de kabuğun gözeneklerinden girerek soymanızı kolaylaştırır.
  • Yumurtalarınızı haşladığınız suyun içerisine bir tutam tuz veya karbonat atın. Yumurtanız haşlandıktan sonra kabukların daha kolay soyulduğunu göreceksiniz.
  • Bardak yöntemi de yumurta soyarken oldukça etkili bir yöntemdir. Bir bardak soğuk suyun içine haşladığınız yumurtayı atın ve avucunuzla ağzını kapatarak kuvvetle sallayın. Cam bardağın içinde kabuğu çatlayan yumurtanız kolay bir şekilde soyulacaktır.
  • Yumurtayı hafif tezgâha vurup bir kaç yerinden çatlattıktan sonra, iki avucunuzun arasında hafifçe bastırarak sağa sola çevirerek iyice çatlatın. Yumurtanız bu işlemden sonra çok daha rahat soyulacaktır.
  • Yumurtanızı kabukluyken tam ortadan keskin bir bıçakla kesip bir tatlı kaşığı yardımıyla kabuk ve iç tarafından çevirerek kolayca soyabilirsiniz.