Anasayfa Bizden Haberler Yumurta kabuğunu sakın atmayın! Bakın ne işe yarıyor?
Yumurta kabuğunu sakın atmayın!

Yumurta kabuğunu sakın atmayın! Bakın ne işe yarıyor?

Kahvaltı sofralarında en çok tüketilen besinlerden biri olan ve protein deposu olarak kullanılan yumurtanın kabuğunu hiç düşünmeden çöpe atıyoruz. Fakat yumurta kabuğunu da kullanabileceğimiz alanlar var.

Yumurta kabuğunun faydaları nelerdir?

Yumurtanın faydalarının bitmediği gibi yumurta kabuğunun faydaları saymakla bitmiyor. İşte onlardan birkaçı

Yumurta Kabuğu Toprağı Besler

Yumurta kabukları çabucak çözünür. Kabukta bulunan kalsiyum ve mineraller kısa sürede toprağınızı zenginleştirir.

Drenaj

Bitkilerinizin dibini kazıp buradaki toprağa yumurta kabuğu yerleştirmek hem bitkilerin daha fazla su almasına hem de toprağın daha fazla havalanmasına vesile olur.

Yumurta Kabuğu ile Bitkilere Destek

Domates, patlıcan ve biber gibi sebzeler kalsiyum eksikliği nedeniyle büyürken çürürler. Bunun önüne geçmek için yanlarına yumurta kabuğu gömmek gerekir. Yumurta kabuğunda bulunan kalsiyum toprağı ve dolayısıyla bitkiyi besler.

Solucan ve Kurtları Kovalar

Bitkilerin yanında yumurta kabuğu veya kırık yumurta bulundurulması durumunda solucan ve kurtlar bitkilerinize yanaşmayacaktır.

Yumurta Kabuğundan Kuş Yiyeceği

Kuşlar, yumurtada bulunan kalsiyum nedeniyle kabuklarını yemeye bayılırlar. Yumurta kabuğunu bahçenizde kuşların görebileceği bir yerde biriktirmeniz halinde kuşlar bahçenize gelerek hem kabukları hem de bahçenize zarar veren böcekleri yerler.

Yumurta Kabuğundan Gübre

Yumurta kabukları en az gübreler kadar toprak için faydalıdır. Ancak kabukları toprağa atarken iyice parçalandıklarından emin olmanız lazım.

Yumurta Kabuğunun Toprak Ph Değerine Katkısı

Topraktaki pH değeri son derece önemlidir. Toprağınızda asitleşme varsa, yumurta kabukları ekleyerek toprağın pH değerini dengelemeniz mümkün.