Anasayfa Bizden Haberler Yumurta İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Gerçek
Yumurta İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

Yumurta İle İlgili Bilmeniz Gereken 7 Gerçek

Altaş Yumurta olarak taze, organik, lezzetli ve besin değeri yüksek yumurtalarımızla sofralarınıza misafir olurken, yumurtaya dair bilinmesi gerekenleri sizlerle paylaşmaya da devam ediyoruz. Özellikle yumurta pişirirken ve saklarken bazı alışkanlıklar gıda zehirlenmesine kadar uzanan problemlere neden olabilir. Yumurtanın şeklinin de, üzerinde yazan kodun da bir anlamı var. Altaş Yumurta’dan bilmeniz gereken 7 gerçek...

Hepimiz kahvaltıda yumurtayı başka şekilde severiz. Kimimiz az pişmiş, kimimiz çiğ, bazılarımız çok pişmiş, bazılarımız tavada bazılarımızsa haşlanmış şekilde yemekten hoşlanırız. Peki çiğ ya da az pişmiş yumurtanın zehirlenme riski taşıdığını biliyor muydunuz? İşte tam bir besin deposu olan yumurtayı sağlıklı tüketmemizi sağlayacak 7 bilgi.

1- Çiğ halde ya da az pişmiş bir yumurta bakteri barındırma riski taşır ve bu yüzden gıda zehirlenmesine neden olma olasılığı hiç de az değildir.

2- Isı, yumurtanın içerdiği proteinin kalitesini büyük ölçüde etkiler. Yani protein değeri yüksek bir kahvaltı istiyorsanız yumurtanızı yüksek ısıda uzun süre boyunca pişirmekten kaçının.

3- Yumurtanın üzerinde yazan kodlar da çoğumuzun sandığından daha önemli. Eğer ki kod 0 ile başlıyorsa bu yumurtanın tamamıyla organik şekilde üretildiğini ve tavuğun hiçbir şekilde hormona maruz kalmadığı anlamına gelir. 0 kodlu yumurtalar günümüzde en sağlıklı ve en pahalı yumurtalardır. Bunların sarısı, yapay yem ile beslenen tavukların yumurtalarıyla kıyaslandığında daha küçüktür. Satın aldığınız yumurtanın organik olduğundan emin olmak isterseniz yumurtaların boyları da size ipucu verebilir. Organik yumurtalar çoğunlukla birbirleriyle aynı boyda olmazlar.

4- Eğer yumurtanızın kodu 1 ile başlıyorsa bu gezen tavuk yumurtası olduğunu anlatır. Tavuğun rahat ve özgürce gezebileceği bir alanı vardır. Yumurtanız kümeste değil çiftlikte yetişen bir tavuk tarafından yumurtlanmıştır. Organik yumurtalarla birlikte en sağlıklı yumurtalardan biri bunlardır.

5- Tavuklar yapay değil organik yemlerle beslendiklerinden ötürü yumurtaların boyları da birbirlerinden farklılık gösterir. Eğer bir yumurtanın iç kısmı sarı renkte ise bu organik olduğu anlamına gelir. Eğer ki yumurtanın iç kısmı kırmızı ise kesinlikle ondan uzak durulmalıdır.

6- Yumurta eğer ki 2 rakamıyla başlayan bir kod taşıyorsa bu da yumurtanın bir çiftlikte, kümesin içerisinde kafessiz daha özgür bir biçimde yaşayan bir tavuk tarafından yumurtlandığını gösterir.

7- Eğer ki yumurtanın üzerinde yer alan kod 3 ile başlıyorsa tamamen kafesli bir ortamda zor şartlarda yaşayan tavuklardan elde edildiği anlaşılır.
Adana’da en lezzetli yumurtaları üreten Altaş Yumurta’yı takip etmeyi ihmal etmeyin.