Anasayfa Bizden Haberler Yumurta Haşlarken Suyuna Kabartma Tozu Ekleyin Bakın Neler Oluyor?
Yumurta Tüketirken İşimize Yarayacak Püf Noktalar

Yumurta Haşlarken Suyuna Kabartma Tozu Ekleyin Bakın Neler Oluyor?

Hemen herkes ya kahvaltıda ya da günün başka öğünlerinde yumurta tüketiyor. Ancak yumurta haşlarken veya kızartırken kullanacağınız tüyoları biliyor musunuz? Adana’nın en önemli yumurta üreticilerinden biri olan sağlıklı ve lezzetli yumurtanın adresi Altaş Yumurta, işinize yarayacak pratik yöntemleri sıraladı.

Yumurta aldığımızda bazılarının kolay bazılarının ise zor haşlandığını görürüz. Bu çoğu zaman markadan markaya değişir. Ama pişirilmesi ve haşlanması en kolay yumurtalar 7-10 günlük yumurtalardır.

Yumurta Pişirirken veya Haşlarken Hayatı Kolaylaştıracak Küçük Tüyolar

  • 1- Haşladığınız yumurtanın kolay soyulmasını istiyorsanız haşladığınız suya kabartma tozu ekleyin.
  • 2- Yumurtanın taze mi bayat mı olduğunu nasıl anlarsınız? Öncelikle yumurtayı suya koyup inceleyin. Yumurta suyun dibine yatay bir şekilde iniyorsa tazedir. Suyun yüzeyinde kalıyorsa bayattır. Dikey iniyorsa da kızartmak daha mantıklıdır.
  • 3- Yumurta haşlanırken çatlamasını istemiyorsanız suyun içerisine tuz ekleyin. Böylece yumurtanın beyazı daha çabuk haşlanır. Olur da yumurta çatlarsa, tuzlu su nedeniyle beyazı yumurtadan çıkmaz.
  • 4- Buzdolabında beklettiğiniz yumurtalar haşlarken daha çabuk çatlar. Bunun önüne geçmek için once yumurtaları suda bekletin. Biraz ısındıktan sonra haşlarsanız çatlamanın önüne geçmiş olursunuz.
  • 5- Haşladığınız yumurtayı bir süre soğuk suda beklettikten sonra kabuğunu rahatlıkla soyabilirsiniz.