Anasayfa Yemek Tarifleri Yumurta Dolması
Yumurta Dolması

Yumurta Dolması

Bursa’nın Mudanya ilçesinde yapılan özel bir lezzet. Uluslar arası alanda Devilled Eggs adıyla anılsa da bize özel ve has yumurta dolmasından vazgeçemeyeceksiniz.

Hazırlık Süresi

10 Dakika

Pişirme Süresi

10 Dakika

Zorluk Seviyesi

Kolay

Kalori

216 Kal


Yumurta Dolmasını Yapmanın Püf Noktası

Yumurta dolması yaparken yumurtaları 10 dakikadan fazla haşlamamanız gerekiyor. Maydanoz dışında daha farklı taze otlar da kullanabilirsiniz. Yumurta dolmasının yumuşak olmasını istiyorsanız dış harcına un, çıtır olmasını istiyorsanız ekmek kırıntısı eklemelisiniz.

Yumurta Dolması Malzemeleri

  • 7 adet Altaş Yumurta
  • 1 avuç maydanoz (ince kıyılmış)
  • 1/2 çay kaşığı tuz
  • 1/2 çay kaşığı karabiber
  • 1/2 çay kaşığı pul biber
  • 1/2 çay bardağı ayçiçek yağı

Yumurta Dolması Tarifi Nasıl Yapılır?

1 - Kaynatıp altını kıstığımız suya 6 adet Altaş yumurtayı koyarak 9-10 dakika haşlayın. Sonrasında 1-2 dakika boyunca oda sıcaklığında suyun içine koyup pişme işlemini bitirin.

2 - Kabuklarını soyup ortadan ikiye böldükten sonra bir kaşık yardımıyla sarılarını çıkarıp kenara alın. Beyazlarını da ayrı bir yerde tutun.

3 - Sarıları bir çatalla ezdikten sonra ince kıyılmış maydanoz, tuz, karabiber, pul biber ve arzularsanız farklı otlarla karıştırıp bir harç haline getirin. Hazırladığınız harcı tekrar yumurta beyazlarının içine sıkışık bir şekilde doldurun.

4 - O sırada 1-2 parmak derinliğinde sıvı yağı orta-yüksek ateşte kızdırmaya başlayın.

5 - Doldurma işlemi tamamlandıktan sonra yumurtaları kenarda çırpılmış bir halde bıraktığımız 7. yumurtaya önlü arkalı bandırıp, kızartmaya başlayın.

6 - Yumurtalar altın sarısı renge ulaşınca kenardaki servis tabağına, altta yağı emmesi için koyduğunuz kağıt havluların üzerine alın. Afiyet olsun.