Anasayfa Bizden Haberler Koronavirüse karşı bağışıklık sistemini güçlendiren yiyecekler

Koronavirüse Karşı Bağışıklık Sistemini Güçlendiren Yiyecekler

Çin’de ortaya çıkan ve dünya genelinde 7 bin 200 kişinin hayatını kaybetmesine yol açan koronavirüs salgınına karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek çok önemli. Bu noktada en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren gıdaların tüketilmesi. Türkiye’nin avantajı ise, koronavirüse karşı insan vücudunun bağışıklığını arttıran balık, yumurta ve beyaz etin Türkiye'nin üretiminde güçlü olduğu, net ihracatçı olduğu gıda ürünlerinin başında gelmesi.

Türkiye Su Ürünleri ve Hayvansal Mamuller İhracatçı Birlikleri Sektör Kurulu Başkanı Sinan Kızıltan, uzmanların koronavirüse karşı balık, yumurta ve beyaz et tüketmeyi tavsiye ettiğini hatırlattı.

Üreticiler olarak Türkiye'yi aylarca besleyecek levrek, çipura ve alabalık başta olmak üzere balık, yumurta ve beyaz et üretimleri bulunduğunu ifade eden Kızıltan, "Vatandaşlarımızın panik yapmasını gerektirecek bir durum yok. En ekonomik şekilde halkımıza balık, yumurta ve beyaz et sunmaya devam edeceğiz." dedi.

Yumurta doğal mineral, vitamin, yağ ve protein kaynağı

Yumurtanın doğal mineral, vitamin, yağ ve protein kaynağı olduğunu dile getiren Kızıltan, hem beyazı hem de sarısının besinler açısından zengin olduğunu ifade etti.

Tek bir yumurtanın A, B5, B12, B2, B6, D, E ve K vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, fosfor, selenyum ve folat içerdiğinin altını çizen Kızıltan, “Prof. Dr. Canan Karatay da dahil olmak üzere tüm uzmanlar bu süreçte yumurta tüketimini arttırmayı tavsiye ediyor." diye konuştu.

Balık bağışıklık sistemini güçlendirir

Balığın içeriğindeki Omega 3 yağ asitlerinin kötü kolesterol denilen LDL kolesterolü düşürücü etki göstererek kalp sağlığını koruduğunu hatırlatan Kızıltan, balığın bağışıklık sistemini güçlendirdiğini, kandaki yağ düzeyinin dengelenmesini sağladığını anlattı. Balığın stres ve depresyon tedavisinde yardımcı olarak hastalıklara karşı koruduğunu ekleyen Kızıltan, “Beyin gücünü arttırır, hafızayı güçlendirir, kemikleri sağlamlaştırır ve eklemleri korur." şeklinde konuştu.

Dar gelirli vatandaş beyaz et tüketmeli

Dar gelirli vatandaşların erişebildiği en uygun fiyatlı ve besleyici gıda ürünlerinin başında tavuk ve hindi eti geldiğini belirten Sinan Kızıltan, "Beyaz et değerli bir çinko kaynağıdır. Çinko, optimal bağışıklık fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur ve yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Yüksek kaliteli beyaz et proteininin, yaşlandıkça meydana gelen kas kaybını, diğer protein kaynaklarına göre daha etkin bir şekilde önler.” Dedi.

Beyaz etin bebeklerde fetal dönemden başlayarak, çocukluk ve gençlik çağlarında beyin gelişimini ve sinir sisteminin düzgün çalışmasını sağlayan B12 vitaminin tek doğal kaynağı olduğuna vurgu yapan Kızıltan, son dönemde elde edilen sağlam kanıtların, beyaz et proteininin sağlıklı kardiyovasküler fonksiyonların korunmasına yardımcı olduğunu ortaya koyduğunu da anlattı.

Bağışıklık sistemini koruyan balık, yumurta ve beyaz et üretiminde Türkiye'nin zengin potansiyeli bulunduğunu da ifade eten Kızıltan şöyle dedi: "Türkiye bu gıdalarda net ihracatçı konumunda. 2019 yılında su ürünleri ihracatından 1 milyar 38 milyon dolar döviz elde ettik. Levrek, çipura ve alabalık ihracatta öne çıkan ürünlerimiz. Kanatlı ve yumurta ihracatından ise; 910 milyon dolar dövizi ülkemize kazandırdık."