Anasayfa Bizden Haberler Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?
Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Yemek yaparken veya kahvaltı hazırlarken kırdığımız yumurtada kan görmek çoğumuz için hayal kırıklığı oluyor. Çoğu kişi yumurtada kan gördüğünde direkt çöpe atıyor. Peki bu tutum doğru mu? Yumurtada lezzetin adresi Altaş Yumurta olarak bugün bu duruma açıklık getiriyoruz. Gelin birlikte yumurtada kan bulunmasının zararlı olup olmadığına bakalım...

Uzmanlar, yumurtada görülen kan lekesinin tavuğun karaciğerinden veya yumurtalığından kaynaklandığını belirtiyor. Buna göre yumurtanın sarısının oluşumunda tavukta yaşanan bir kılcal damar sorununun bu lekeye neden olabildiği vurgulanıyor. Bunun yanında kümesteki tavukların beslenme şekillerinin de kan lekesine neden olabileceği ifade ediliyor. Yumurta beyazı, sarısı ve kabuğunda görülebilen bu sorun sadece yüzde 1 oranında görülüyor.

Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Yumurtada kan görülmesinin tazelik veya bayatlıkla da bir ilgisi yok. Yumurtanın bayat olup olmadığını tespit etmek için yukarıda verdiğimiz fotoğraftan faydalanabilirsiniz.

Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Öte yandan yumurtada görülen kan lekesi kümesin hastalıklı olduğu anlamına da gelmiyor. Yumurtanızda kötü ve ağır bir koku yoksa bayat değildir. Amerika Birleşik Devletleri Tarım Bakanlığı (USDA) gibi kurumlar kan lekesi bulunan yumurtayı tüketmenin hiçbir zararının olmadığını belirtiyor. USDA’ya göre düzgün pişirildiği sürece kan lekesi bulunan yumurtayı yemek güvenli. Yani lekeyi alıp yumurtayı istediğiniz şekilde tüketirseniz hiçbir sorun yok.

Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Bu durumda en önemli şey yumurtayı düzgün bir şekilde pişirmek. Çünkü tam pişmemiş veya az pişmiş yumurta tüketmek üzerinde kan lekesi olmasa bile zararlı. Yumurtayı düzgün pişirmeden tüketmek özellikle ishal, ateş ve karın kramplarına neden olan salmonelloz enfeksiyonu riski ile karşılaşmanıza neden olur.

Kan Pıhtısı Olan Yumurtayı Yemek Zararlı Mı?

Endüstriyel yumurtalardaki kan lekesinin az bulunmasının nedeni ise bu yumurtaların özel olarak taranmasıdır. Endüstriyel yumurtalarda kan lekesi görülmesi nadir olsa da bu tür yumurtaların tüketilmesinde hiçbir akınca yoktur.

Yumurta yemekleri, sektör ile ilgili haberler ve yumurta ile ilgili bilinmesi gerek püf noktalara Altaş Yumurta’nın yumurtalı yemek tarifleri sayfamızdan ulaşabilirsiniz.