Anasayfa Bizden Haberler Kahvaltı Sofralarında Muhakkak Olması Önerilen 8 Besin
Kahvaltı Sofralarında Muhakkak Olması Önerilen 8 Besin

Kahvaltı Sofralarında Muhakkak Olması Önerilen 8 Besin

Pek çok beslenme uzmanı ve diyetisyene göre günün en önemli öğünü kahvaltı ve güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmak için mutlaka kahvaltı etme alışkanlığı kazanmak gerekiyor. Peki kahvaltı masamızda olması beslenme uzmanlarınca tavsiye edilen besin maddeleri neler? Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay bölgesinde yumurta denince akla gelen ilk isim Altaş Yumurta sizler için hazırladı. Kahvaltının önemli bir öğün olması kahvaltıda ne bulursak yememiz gerektiği anlamına gelmiyor. Lüzumsuzca aşırı dolmuş bir mideyle kahvaltıdan kalkmak yerine ihtiyaç duyduğumuz besin değerlerini almış ve gün boyunca ihtiyacımız olacak enerjiyi sağlamış şekilde kalkmalıyız. Kahvaltının ardından herhangi bir şişkinlik ve rahatsızlık hissetmiyor olmanız gerekir. Eğer bunu hissediyorsanız bir yerde hata yapıyor olmalısınız.

1-Karbonhidrat

Kahvaltı öğününde muhakkak gün boyu harcayacağınız enerji için ihtiyacınız olan karbonhidratı sağlayacak gıdalar olmalı. Ancak her şeyin olduğu gibi karbonhidratın da kalitelisi ve kalitesizi var. Tam tahıllı bir dilim buğday ekmeği ya da bir dilim börek ya da yarım simit tüketerek ihtiyacınız olan enerjiyi sağlayabilirsiniz. Bal ve reçel benzeri bol şekerli gıdalar sindirim sisteminizi tembelleştirebilirler. Bu yüzden karbonhidratı bal ve reçelle birlikte tüketmemekte fayda var.

2- Süt ve Süt Ürünleri

Peynir veya süt de kahvaltı sofraları için son derece önemli. Tüketeceğiniz peynirin miktarı veya türü damak tadınıza göre şekillenebilir. Herkesin seveceği bir peynir türü muhakkak vardır. Laktoz alerjiniz yoksa ve vegan değilseniz yumurtadan sonraki en önemli kahvaltı eşlikçileriniz süt ürünleri olacaktır.

3- Zeytin

Akdeniz ikliminin doğal florası olan zeytin kahvaltı için olmazsa olmaz bir besindir. Eski çağlarda Akdeniz korsanlarının iskorbit hastalığına yakalanmamasının tek sebebi ihtiyaç duydukları C vitaminini zeytinden karşılıyor olmalarıydı.

4- Altaş Yumurta

Geldik uzmanlık alanımıza. Yumurta sadece enerji ve lezzet vermekle kalmaz aynı zamanda insan bedeninin yapı taşı olan proteini almamızı sağlar. Kaslarımızın sıkılaşmasına yardımcı olur. İster haşlanmış, ister rafadan isterseniz de tavada pişirerek tüketebilirsiniz. Krep, omlet, patatesli, sucuklu veya salamlı onlarca farklı biçimde hazırlayabileceğiniz yumurta tariflerine göz atmak isterseniz Altaş Yumurta’nın sizler için hazırladığı yumurtalı yemek tariflerine göz atabilirsiniz.

5-Kuru Kayısı

Kuru kayısı, hurma veya kuru incir hem sindirim sisteminizle ilgili sorunlarınıza iyi gelir hem de lifli gıdalar olduğu için beslenme pratiğinizin kalitesini arttırır. Bu nedenle kahvaltı menülerinizde 1-2 adet de olsa kuru meyvelere yer vermenizi öneririz.

6- Yeşillikler

Kahvaltı sırasında yeşillik tüketmek hem yiyeceklerin hazmedilmesini kolaylaştırır hem de bedenimizin ekstra mineral ve vitamin ihtiyacının bir kısmını karşılar.

7- Meyve

Farkındayız ki Türk kahvaltı geleneğinde meyveler kendisine pek yer bulamaz. Ancak mevsim meyvelerinin kahvaltı esnasında kabukları ile birlikte yenilmesi oldukça faydalıdır. Vitamin değerlerinin de ötesinde lifli gıdalar oldukları için sindirimi kolaylaştırıcı etkisi de bulunan mevsim meyvelerine, kahvaltıda az da olsa yer açmak gerekir.

8- Ceviz, Fındık ve Badem Üçlüsü

Bu yağlı tohumların içerisinde bulunan fito kolesterol kaynağı hem vücudumuzdaki kolesterol düzeyi dengelenir hem de kolajen ve elastin fibiril üretim sürecine de katkı sağlanmış olur. Bununla birlikte yüksek miktarda enerji içerdiği için ekmek, hamur işi veya tatlı isteğimizin de azalmasına yardım edecektir. Altaş Yumurta, kaliteli ve organik koşullarda ürettiği yumurtalarla kahvaltılarınıza eşlik etmeyi sürdürüyor.