Anasayfa Bizden Haberler Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur?
Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur?

Günde iki tane haşlanmış yumurta yerseniz ne olur?

Yumurtanın faydaları ile ilgili her geçen gün yeni bir araştırma sonucu ortaya çıkıyor. Son yapılan bir araştırmada ise günde 2 yumurta yemenin ilginç faydaları ortaya çıktı.

İçerdiği yüksek besin değerleri nedeniyle bazı kişilerde ciddi alerjiye neden olan yumurtanın, karşı reaksiyon etkisi olmayan kişilere çok ilginç faydalar sağladığı açıklandı.

Günde iki yumurta yemenin vücuda faydaları

Sağlıklı bir beyinde yüksek miktarda kolin bulunması lazım. Ancak çeşitli sebeplerle bu vitamin etkisi olan madde azalır. Bu da çeşitli hastalıklara neden olur. Yumurta bu kolin maddesi bakımından en zengin besinlerden bir tanesidir. Günde iki yumurta yemenin beynin ihtiyacı olan bu kolin maddesini karşılayarak unutkanlık ve erken bunama gibi rahatsızlıkları önlüyor.

Gözdeki sarı noktada azalan lutein maddesi net görme kaybına neden olur. Bu eksiklikle birlikte göz rahatsızlıkları da ortaya çıkar. Geri dönüşümü zor olan göz hastalıklarının önüne geçmek için uzmanlar havuç gibi besinlerin yanı sıra lutein maddesi bakımından zengin olan yumurta tüketimini de istiyor.

D vitamini eksikliği vücutta tedavisi mümkün olamayan hastalıklara neden olabilir. Bu nedenle D vitaminini günlük karşılamak için balık tüketiminin artırılması öneriliyor. Bu ek takviyelerle D vitaminin değeri artar. Yapılan son araştırmada günde iki haşlanmış yumurtanın da D vitaminini karşıladığı ortaya çıkarılmıştır.

Karaciğer toksinlenmesi cilde ve saça ciddi hasarlar verir. Bunu önlemek için karaciğerin toksinlerden arınması lazım. Uzmanlar, yumurtada bulunan fosfolipidler maddeler ile karaciğerin yanı sıra vücuttaki tüm toksinlerin temizleneceğini ifade ediyor. Aynı zamanda günde iki yumurta tüketmek bir yandan cilt derisini yenilerken diğer yandan da yaşlanmayı geciktirir.

Kötü kolesterol seviyesi damarlarda yağ birikimini artırarak kalp krizi, felç, inme ve yüksek tansiyon gibi hastalıklara neden olabilmektedir. Bu yağları ve kolesterolü düşüren en etkili madde ise Omega-3 yağ asitleridir. Yumurta da yağ asidi bakımından zengin olduğu için günde 2 tane tüketilmesi bu risklerinin önüne geçecektir.