Anasayfa Bizden Haberler Dolandırıcılar, Köy Yumurtası Sahteciliğine Başladı
Dolandırıcılar, ‘köy yumurtası’ sahteciliğine başladı

Dolandırıcılar, Köy Yumurtası Sahteciliğine Başladı

Gün geçmiyor ki yeni bir dolandırıcılık olayına tanıklık etmeyelim. Çiftlikte üretilen kirli yumurtaları köy yumurtası olarak fahiş fiyatlarla satan dolandırıcılar, hem vatandaşı aldatıyor hem de sağlıklarına kastediyor.

Vatandaşları sahte köy yumurtasına karşı uyaran Yumurta Üreticileri Merkez Birliği (YUM-BİR) Başkanı İbrahim Afyon, dolandırıcıların yumurta fiyatlarının artmasını fırsat bildiğini söyledi. Bir takım insanların çiftlik yumurtalarını alıp 'köy yumurtası' diye sattıklarını dile getiren Afyon, “İşletmelerden B sınıfına ayrılmış kirli yumurtaların alınıp 'köy yumurtası' adı altında fahiş fiyatla satılması vatandaşı aldatmaktır.’ Diye konuştu. Sahtecilerin çiftlikte üretilen yumurtaları allayıp pullayıp 'köy yumurtası' algısıyla pazarda 1 TL'ye sunmalarının kendilerini üzdüğünün altını çizen Afyon, gerçek organik yumurta tüketmek isteyen vatandaşların sertifikaya dikkat etmesi gerektiğini dile getirdi.

Maliyetler Arttı, Yumurta Fiyatları Tavan Yaptı

Son zamanlarda yumurta fiyatlarında yaşanan artışa da değinen Afyon, “Yumurtada üretim maliyetleri de arttı. Önceden 300 dolar seviyesinden aldığımız soyayı şimdi 500 dolar/ton’dan alıyoruz. Geçen yıl 1.350 TL gibi rakamlara alınan mısır şu anda çiftliğimizde 1.950 TL." ifadelerini kullandı. Yumurta fiyatlarının şu an ideal seviyede olduğunun altını çizen Afyon, "Yumurta, tane başına 52 kuruşa bizden çıkıyor. Bu fiyata ambalaj ve nakliyenin de eklenmesiyle ulusal marketlerde 73 kuruştan tüketiciye ulaşıyor. Günümüz şartlarında bu ideal bir rakam. 73 kuruşa ne üretici ne de tüketici tepki gösterir." şeklinde konuştu.

Yumurtanın bazı noktalarda 1 liradan satılmasına da değinen Afyon, "Biz 52 kuruşa beyaz yumurtayı veriyoruz. 'Organik yumurta', 'gezen tavuk yumurtası' veya 'köy yumurtası' adı verilen sarı yumurtalar 1 TL’ye satılıyor ve bunlar da haksız bir şekilde pahalı. Piyasada sarı yumurta denildiğinde akla hemen 'köy yumurtası' algısı geliyor. Halbuki 1 TL'ye alınan yumurta ile bizim 30, 40 kuruşa sattığımız yumurtanın hiçbir farkı yok, tamamıyla aynı." ifadelerini kullandı..